08056C152KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
08056C152KAT2A
08056C152KAT2A
Part Number
08056C152KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1500PF 6.3V X7R 0805
Data sheet
08056C152KAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
08056C152KAT2A
Comments
    08056C152KAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1500 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C