0805B102K251CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805B102K251CT
0805B102K251CT
Part Number
0805B102K251CT
Description
MLCC 1000PF 250V X7R 0805
Data sheet
0805B102K251CT.pdf
Delivery Services
0805B102K251CT
Comments
    0805B102K251CT Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C