0805B104M160CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805B104M160CT
0805B104M160CT
Part Number
0805B104M160CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.1UF 16V X7R 0805
Data sheet
0805B104M160CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805B104M160CT
Comments
    0805B104M160CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C