0805B151K201CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805B151K201CT
0805B151K201CT
Part Number
0805B151K201CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 150PF 200V X7R 0805
Data sheet
0805B151K201CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805B151K201CT
Comments
    0805B151K201CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance150 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C