0805B152K102NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805B152K102NT
0805B152K102NT
Part Number
0805B152K102NT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 0805
Data sheet
0805B152K102NT.pdf
Delivery Services
0805B152K102NT
Comments
    0805B152K102NT Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1500 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.054" (1.37mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C