0805B153M250CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805B153M250CT
0805B153M250CT
Part Number
0805B153M250CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.015UF 25V X7R 0805
Data sheet
0805B153M250CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805B153M250CT
Comments
    0805B153M250CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.015 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C