0805B223M500CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805B223M500CT
0805B223M500CT
Part Number
0805B223M500CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.022UF 50V X7R 0805
Data sheet
0805B223M500CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805B223M500CT
Comments
    0805B223M500CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.022 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C