0805B682K251CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805B682K251CT
0805B682K251CT
Part Number
0805B682K251CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 6800PF 250V X7R 0805
Data sheet
0805B682K251CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805B682K251CT
Comments
    0805B682K251CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance6800 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C