0805BB225K250YT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805BB225K250YT
0805BB225K250YT
Part Number
0805BB225K250YT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805
Data sheet
0805BB225K250YT.pdf
Delivery Services
0805BB225K250YT
Comments
    0805BB225K250YT Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2.2 µF
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.054" (1.37mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C