0805F103M100CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805F103M100CT
0805F103M100CT
Part Number
0805F103M100CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.01UF 10V Y5V 0805
Data sheet
0805F103M100CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805F103M100CT
Comments
    0805F103M100CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C