0805F333Z250CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805F333Z250CT
0805F333Z250CT
Part Number
0805F333Z250CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.033UF 25V Y5V 0805
Data sheet
0805F333Z250CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805F333Z250CT
Comments
    0805F333Z250CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance0.033 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C