0805J0250561MCRE03
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805J0250561MCRE03
0805J0250561MCRE03
Part Number
0805J0250561MCRE03
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 560PF 25V C0G/NP0 0805
Data sheet
0805J0250561MCRE03.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805J0250561MCRE03
Comments
    0805J0250561MCRE03 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (X2Y)
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance560 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C