0805J1000391MXRE03
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805J1000391MXRE03
0805J1000391MXRE03
Part Number
0805J1000391MXRE03
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 390PF 100V X7R 0805
Data sheet
0805J1000391MXRE03.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805J1000391MXRE03
Comments
    0805J1000391MXRE03 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (X2Y)
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance390 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C