0805N102G160CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805N102G160CT
0805N102G160CT
Part Number
0805N102G160CT
Description
MLCC 1000PF 16V NPO 0805
Data sheet
0805N102G160CT.pdf
Delivery Services
0805N102G160CT
Comments
    0805N102G160CT Specifications
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C