0805N181G500CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805N181G500CT
0805N181G500CT
Part Number
0805N181G500CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 180PF 50V NPO 0805
Data sheet
0805N181G500CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805N181G500CT
Comments
    0805N181G500CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance180 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C