0805N1R0C101CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805N1R0C101CT
0805N1R0C101CT
Part Number
0805N1R0C101CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 1.0PF 100V NPO 0805
Data sheet
0805N1R0C101CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805N1R0C101CT
Comments
    0805N1R0C101CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.25pF
    Lead Style-
    Capacitance1 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C