0805N1R5D501CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805N1R5D501CT
0805N1R5D501CT
Part Number
0805N1R5D501CT
Description
MLCC 1.5PF 500V NPO 0805
Data sheet
0805N1R5D501CT.pdf
Delivery Services
0805N1R5D501CT
Comments
    0805N1R5D501CT Specifications
    Features-
    Tolerance±0.5pF
    Lead Style-
    Capacitance1.5 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C