0805N470G160CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805N470G160CT
0805N470G160CT
Part Number
0805N470G160CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 47PF 16V NPO 0805
Data sheet
0805N470G160CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805N470G160CT
Comments
    0805N470G160CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance47 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C