0805N5R6D631CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805N5R6D631CT
0805N5R6D631CT
Part Number
0805N5R6D631CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 5.6PF 630V NPO 0805
Data sheet
0805N5R6D631CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805N5R6D631CT
Comments
    0805N5R6D631CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.5pF
    Lead Style-
    Capacitance5.6 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Voltage - Rated630V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C