0805VA151KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805VA151KAT2A
0805VA151KAT2A
Part Number
0805VA151KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 150PF 250V NP0 0805
Data sheet
0805VA151KAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805VA151KAT2A
Comments
    0805VA151KAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance150 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C