0805X105K100CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805X105K100CT
0805X105K100CT
Part Number
0805X105K100CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 1UF 10V X5R 0805
Data sheet
0805X105K100CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805X105K100CT
Comments
    0805X105K100CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C