0805YC123MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805YC123MAT2A
0805YC123MAT2A
Part Number
0805YC123MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.012UF 16V X7R 0805
Data sheet
0805YC123MAT2A.pdf
Delivery Services
0805YC123MAT2A
Comments
    0805YC123MAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.012 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C