0805YC224M4T4A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805YC224M4T4A
0805YC224M4T4A
Part Number
0805YC224M4T4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805
Data sheet
0805YC224M4T4A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805YC224M4T4A
Comments
    0805YC224M4T4A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C