0805ZC331JAZ2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805ZC331JAZ2A
0805ZC331JAZ2A
Part Number
0805ZC331JAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 330PF 10V X7R 0805
Data sheet
0805ZC331JAZ2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0805ZC331JAZ2A
Comments
    0805ZC331JAZ2A Specifications
    SeriesFLEXITERM®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance330 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C