0805ZG475MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0805ZG475MAT2A
0805ZG475MAT2A
Part Number
0805ZG475MAT2A
Description
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 0805
Data sheet
0805ZG475MAT2A.pdf
Delivery Services
0805ZG475MAT2A
Comments
    0805ZG475MAT2A Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C