10055A471KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
10055A471KAT2A
10055A471KAT2A
Part Number
10055A471KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 470PF 50V NP0 1005
Data sheet
10055A471KAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
10055A471KAT2A
Comments
    10055A471KAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1005 (2512 Metric)
    Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.100" L x 0.050" W (2.54mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C