100R07X104KV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
100R07X104KV4T
100R07X104KV4T
Part Number
100R07X104KV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402
Data sheet
100R07X104KV4T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
100R07X104KV4T
Comments
    100R07X104KV4T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.025" (0.64mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C