101H03N473JQ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
101H03N473JQ4
101H03N473JQ4
Part Number
101H03N473JQ4
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.047UF 100V NP0 RADIAL
Data sheet
101H03N473JQ4.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
101H03N473JQ4
Comments
    101H03N473JQ4 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance0.047 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max)0.302" (7.67mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C