101H05W395MQ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
101H05W395MQ4
101H05W395MQ4
Part Number
101H05W395MQ4
Description
CAP CER 3.9UF 100V X7R RADIAL
Data sheet
101H05W395MQ4.pdf
Delivery Services
101H05W395MQ4
Comments
    101H05W395MQ4 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead StyleStraight
    Capacitance3.9 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.402" (10.20mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max)0.502" (12.75mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C