101P28W305MJ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
101P28W305MJ4
101P28W305MJ4
Part Number
101P28W305MJ4
Description
CAP CER 3UF 100V X7R 6SMD
Data sheet
101P28W305MJ4.pdf
Delivery Services
101P28W305MJ4
Comments
    101P28W305MJ4 Specifications
    SeriesMini-Switch Mode®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±20%
    Lead StyleJ-Lead
    Capacitance3 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case6-Stacked SMD, J-Lead
    Thickness (Max)0.190" (4.83mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.280" L x 0.270" W (7.11mm x 6.86mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C