101R15W103KV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
101R15W103KV4T
101R15W103KV4T
Part Number
101R15W103KV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
Data sheet
101R15W103KV4T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
101R15W103KV4T
Comments
    101R15W103KV4T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C