101X15N121MV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
101X15N121MV4E
101X15N121MV4E
Part Number
101X15N121MV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 120PF 100V NP0 0805
Data sheet
101X15N121MV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
101X15N121MV4E
Comments
    101X15N121MV4E Specifications
    SeriesX2Y®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (X2Y)
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance120 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C