101X41W104MV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
101X41W104MV4E
101X41W104MV4E
Part Number
101X41W104MV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210
Data sheet
101X41W104MV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
101X41W104MV4E
Comments
    101X41W104MV4E Specifications
    SeriesX2Y®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (X2Y)
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.125" L x 0.098" W (3.18mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C