101X43W474MF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
101X43W474MF4E
101X43W474MF4E
Part Number
101X43W474MF4E
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1812
Data sheet
101X43W474MF4E.pdf
Delivery Services
101X43W474MF4E
Comments
    101X43W474MF4E Specifications
    SeriesX2Y® Polyterm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (X2Y), Soft Termination
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.090" (2.29mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.174" L x 0.125" W (4.42mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C