102H42N152JQ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
102H42N152JQ4
102H42N152JQ4
Part Number
102H42N152JQ4
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 1500PF 1KV NP0 RADIAL
Data sheet
102H42N152JQ4.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
102H42N152JQ4
Comments
    102H42N152JQ4 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance1500 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.170" (4.32mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.250" L x 0.270" W (6.35mm x 6.86mm)
    Height - Seated (Max)0.222" (5.64mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C