102H42N391JQ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
102H42N391JQ4
102H42N391JQ4
Part Number
102H42N391JQ4
Description
CAP CER 390PF 1KV NP0 RADIAL
Data sheet
102H42N391JQ4.pdf
Delivery Services
102H42N391JQ4
Comments
    102H42N391JQ4 Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance390 pF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.170" (4.32mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.250" L x 0.270" W (6.35mm x 6.86mm)
    Height - Seated (Max)0.222" (5.64mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C