102H42W101KQ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
102H42W101KQ4
102H42W101KQ4
Part Number
102H42W101KQ4
Description
CAP CER 100PF 1KV X7R RADIAL
Data sheet
102H42W101KQ4.pdf
Delivery Services
102H42W101KQ4
Comments
    102H42W101KQ4 Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance100 pF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.170" (4.32mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.250" L x 0.270" W (6.35mm x 6.86mm)
    Height - Seated (Max)0.222" (5.64mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C