102H51W473MQ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
102H51W473MQ4
102H51W473MQ4
Part Number
102H51W473MQ4
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.047UF 1KV X7R RADIAL
Data sheet
102H51W473MQ4.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
102H51W473MQ4
Comments
    102H51W473MQ4 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±20%
    Lead StyleStraight
    Capacitance0.047 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.375" (9.53mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.472" L x 0.320" W (12.00mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max)0.404" (10.25mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C