102H70W474KQ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
102H70W474KQ4
102H70W474KQ4
Part Number
102H70W474KQ4
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.47UF 1KV X7R RADIAL
Data sheet
102H70W474KQ4.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
102H70W474KQ4
Comments
    102H70W474KQ4 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.673" (17.10mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.772" L x 0.320" W (19.60mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max)0.722" (18.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C