102P08N272KL4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
102P08N272KL4
102P08N272KL4
Part Number
102P08N272KL4
Description
CAP CER 2700PF 1KV NP0 6SMD
Data sheet
102P08N272KL4.pdf
Delivery Services
102P08N272KL4
Comments
    102P08N272KL4 Specifications
    SeriesMini-Switch Mode®
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead StyleL-Lead
    Capacitance2700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case6-Stacked SMD, L-Lead
    Thickness (Max)0.095" (2.41mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.280" L x 0.270" W (7.11mm x 6.86mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C