102R15W102KF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
102R15W102KF4E
102R15W102KF4E
Part Number
102R15W102KF4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 0805
Data sheet
102R15W102KF4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
102R15W102KF4E
Comments
    102R15W102KF4E Specifications
    SeriesPolyTerm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C