102R15W102KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
102R15W102KV4E
102R15W102KV4E
Part Number
102R15W102KV4E
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 0805
Data sheet
102R15W102KV4E.pdf
Delivery Services
102R15W102KV4E
Comments
    102R15W102KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C