102R29W183KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
102R29W183KV4E
102R29W183KV4E
Part Number
102R29W183KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1808
Data sheet
102R29W183KV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
102R29W183KV4E
Comments
    102R29W183KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.018 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.085" (2.16mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.189" L x 0.080" W (4.80mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C