102S43W563KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
102S43W563KV4E
102S43W563KV4E
Part Number
102S43W563KV4E
Description
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 1812
Data sheet
102S43W563KV4E.pdf
Delivery Services
102S43W563KV4E
Comments
    102S43W563KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.056 µF
    Part StatusActive
    Applications-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C