102S48W104KF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
102S48W104KF4E
102S48W104KF4E
Part Number
102S48W104KF4E
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2225
Data sheet
102S48W104KF4E.pdf
Delivery Services
102S48W104KF4E
Comments
    102S48W104KF4E Specifications
    SeriesPolyTerm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.160" (4.06mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.225" L x 0.255" W (5.72mm x 6.48mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C