12061A621GA12A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
12061A621GA12A
12061A621GA12A
Part Number
12061A621GA12A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 620PF 100V NP0 1206
Data sheet
12061A621GA12A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
12061A621GA12A
Comments
    12061A621GA12A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance620 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C