12061Z475MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
12061Z475MAT2A
12061Z475MAT2A
Part Number
12061Z475MAT2A
Description
CAP CER 4.7UF 100V X7S 1206
Data sheet
12061Z475MAT2A.pdf
Delivery Services
12061Z475MAT2A
Comments
    12061Z475MAT2A Specifications
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C