12062A101JA12A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
12062A101JA12A
12062A101JA12A
Part Number
12062A101JA12A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 100PF 200V NP0 1206
Data sheet
12062A101JA12A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
12062A101JA12A
Comments
    12062A101JA12A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C