12062A222M4T4A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
12062A222M4T4A
12062A222M4T4A
Part Number
12062A222M4T4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 2200PF 200V NP0 1206
Data sheet
12062A222M4T4A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
12062A222M4T4A
Comments
    12062A222M4T4A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance2200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C