12063A152FAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
12063A152FAT2A
12063A152FAT2A
Part Number
12063A152FAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1500PF 25V NP0 1206
Data sheet
12063A152FAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
12063A152FAT2A
Comments
    12063A152FAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance1500 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C